Dostępne są już dodatkowe możliwości wykonywania obliczeń dla systemów rurowych. Firma Amiantit opracowała platformę ami-tools, zawierającą zestaw narzędzi wspomagających prowadzenie prac projektowych.

Oprogramowanie ami-stat stanowić będzie jeden z elementów nowego pakietu narzędzi projektowych. Poza normą amerykańską „M45” i niemieckim standardem „ATV”, obliczenia statyczne będzie można teraz wykonywać zgodnie z wymogami francuskiej normy „Fascicule 70”. Oprócz oprogramowania do obliczeń statycznych, w zestawie znalazło się też zupełnie nowe narzędzie o nazwie ami-flow.

Ami-flow pozwala na obliczanie dwóch głównych parametrów roboczych systemów rurowych związanych z przepływem. Po pierwsze, narzędzie to umożliwia obliczanie strat w układach transportu cieczy związanych z przewodem rurowym – na które mają wpływ takie parametry, jak materiał czy średnica rury oraz warunkami ułożenia rurociągu – straty bezpośrednio związane z takimi parametrami, jak całkowita długość rurociągu czy liczba i rodzaj przyłączy. Kalkulator pozwala na obliczenie spadku ciśnienia w metrach odpowiadającego stracie energii. Stratę taką można przedstawić także jako zapotrzebowanie na energię w celu skompensowania straty z wykorzystaniem pomp, wraz z odnośnymi kosztami.

Nowe narzędzie zastąpi dotychczasowy kalkulator Flowtite Flow Calculator. Możliwe jest także podejście odwrotne, tj. obliczenie energii utraconej wskutek takiego samego spadku ciśnienia wyrażonego w metrach. Funkcja ta jest bardzo użyteczna przy projektowaniu systemów wykorzystywanych w hydroenergetyce. Oferowane narzędzie pozwala na projektowanie układów zoptymalizowanych, w tym m.in. dobór najodpowiedniejszej średnicy przewodów rurowych, a także porównanie niezbędnych nakładów inwestycyjnych ze zwrotem energii w postaci mocy wyprodukowanej w funkcji czasu dla konkretnych warunków roboczych.

Na chwilę obecną ami-flow dostępny jest w wersji angielskiej i niemieckiej (nowy moduł ami-stat pozwalający na obliczenia w oparciu o normę Fascicule dostępny jest także w języku francuskim). Lokalne jednostki firmy Amiantit rozpoczęły już prace nad tłumaczeniem narzędzia. Niebawem dostępne będą zatem kolejne wersje językowe.
Platforma ami-tools powstała z myślą o zapewnieniu maksymalnego wsparcia w
zakresie projektowania systemów rurociągowych. Nowa platforma została stworzona by pełnić funkcję przydatnego narzędzia wspomagającego prace projektowe związane z systemami rurociągów.