Do podziemnych prac wykorzystano dwa urządzenia wyprodukowane przez firmę Herrenknecht - AVND2000AB i AVND2400AB. Maszyny drążyły tunele na głębokości od 10 do 14 m i wywierciły łącznie 16 sekcji o całkowitej długości 5860 m. Co ważne, w tym projekcie zastosowano wyjątkowo duże rury o średnicy 3 m. Prace odbywały się w bardzo trudnych warunkach geologicznych i przy niskich temperaturach. Średni dobowy postęp w tunelowaniu wyniósł 36 m.

Niektóre sekcje miały długość 80 m, ale zdarzały się również takie o długości 800 m lub więcej. Jednym z największych wyzwań było jednorazowe wydrążenie odcinka o długości 930 m, która była najdłuższym odcinkiem. Podczas prac przy tej sekcji konieczne było przekroczenie drogi o sześciu pasach bez wywołania utrudnień w ruchu.

Ostatni odcinek kolektora został wydrążony 14 grudnia 2010 r. Kolejnym etapem projektu jest drążenie tunelu pod dnem Wisły, które rozpoczęło się 8 kwietnia br. Po zakończeniu realizacji inwestycji 80% ścieków wytwarzanych przez mieszkańców polskiej stolicy będzie oczyszczane, a tym samym poprawi się jakość wody i życia w tym mieście.