Patronat honorowy nad konferencją sprawowało Stowarzyszenie Wodociągów Podlaskich, Stowarzyszenie Wodociągi i Kujaw i Pomorza, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olsztynie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Ełku, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Łomży oraz Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Patronat organizacyjny pełniła Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” oraz Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe w Olsztynie. Patronatem naukowym wydarzenie zostało objęte przez Politechnikę Białostocką oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Partnerami konferencji były firmy: AVK Armadan sp. z o.o., Uponor Infra sp. z o.o., Hufgard Polska sp. z o.o., Wilo Polska sp. z o.o., Złote Runo sp. z o.o. oraz Fusion Polska sp. z o.o. Wsparcie medialne zapewniły czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa” oraz „Wodociągi i Kanalizacja”.

Konferencja rozpoczęła się w siedzibie PWiK w Ełku, gdzie przed wyjazdem na Litwę odbyła się sesja wykładowo-naukowa. Jako pierwszy wystąpił prezes ełckiego przedsiębiorstwa – Wojciech Jassak, a następnie głos zabrali przedstawiciele firm: Andrzej Pawłowski (Hufgard Polska), Konrad Grzegorczyk (Fusion Polska), Sebastian Dembkiewicz (Uponor inra), Anita Halicka (Wilo Polska). Po tym wprowadzeniu uczestnicy pojechali do Kłajpedy, gdzie na kolejny dzień zaplanowane było m.in. zwiedzanie tamtejszego zakładu wodociągowego oraz dalsza część wykładowa.

Podczas obrad o źródłach finansowania współpracy jednostek naukowych z podmiotami gospodarczymi mówił prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski z UWM w Olsztynie. Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii do zasilania zespołów pompowych wody pitnej w układach hybrydowych przedstawił prof. dr hab. Janusz Piechocki (UWM w Olsztynie). Zagadnienie rolniczego zagospodarowania osadów ściekowych przybliżył prof. dr hab. Jerzy Przyborowski (UWM w Olsztynie). Andrzej Brudniak skupił się na konwersji energii promieniowania słonecznego na przykładzie instalacji s.w.u. w PWiK w Olsztynie. Robert Maziarz z firmy Złote Runo sp. z o.o. omówił sprzęt diagnostyczny stosowany w przedsiębiorstwach wodociągowych. Natomiast tematem prezentacji dra inż. Marka Brzozowskiego z AVK Armadan sp. z o.o. były ekonomiczne aspekty stosowania nowych technologii w branży wod-kan. Przekonywał on, iż technologia wpływa na funkcjonowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, jednak nie musi mieć wpływu na cenę wody.

Zwieńczeniem tego dnia był uroczysty bankiet, podczas którego uczestników bawił główny koordynator konferencji – De Marco w towarzystwie pani Ewy Jaroszewskiej – dyrektor RSW w Olsztynie. Gośćmi specjalnymi bankietu byli przedstawiciele kilku firm wodociągowych z Litwy. Na zakończenie konferencji organizatorzy zaprosili jeszcze uczestników na wycieczkę do Pałangi – nadmorskiego kurortu bałtyckiego.

Kolejna edycja konferencji odbędzie się już za rok – ciekawe tylko, gdzie tym razem.

Zobacz fotogalerię