Przed jakimi wyzwaniami stoi polska gospodarka wodna?

Najważniejsze wyzwanie stojące przed Polską w zakresie gospodarki wod-kan dotyczy wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu akcesyjnego. Ponadto, sporo wysiłku należy włożyć w opracowanie działań na kolejną perspektywę finansową. Trzeba sporządzić też strategiczne dokumenty planistyczne wymagane dyrektywami unijnymi, poprawić wizerunek polskiej gospodarki wodnej, zarówno w odbiorze społecznym, jak i w Komisji Europejskiej. Należy wdrożyć reformę gospodarki wodnej, zaabsorbować środki unijne i podjąć prace związane z konsolidacją branży. Nadal również brakuje planów gospodarowania wodami – wyliczył Wiold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Jak podkreślił, wzięliśmy na siebie zbyt wiele zobowiązań, którym trzeba sprostać w bardzo krótkim czasie. Dlatego zwraca uwagę na konieczność poprawy w zakresie zarządzania, szczególnie tego długoterminowego. Polsce potrzebny jest stabilny model gospodarki wodnej i strategiczny dokument planistyczny, na podstawie którego może realizować zadania inwestycyjne. Jako bardzo istotne wskazał też zarządzanie ryzykiem powodziowym i plany ograniczenia wystąpienia powodzi, które są kluczowe również dla branży wod-kan.

Zarządzanie ryzykiem powodziowym

W Polsce należy zmienić podejście do bezpieczeństwa powodziowego. Dotychczas realizowaliśmy schemat, którego Komisja Europejska nie akceptuje. Panowało przekonanie, że najważniejsze jest przepuszczenie wody i zbudowanie wałów ochronnych. To jednak powodowało zagrożenie wobec niżej znajdujących się terenów. Dlatego trzeba przestać myśleć o ochronie przeciwpowodziowej, a uruchomić zarządzanie ryzykiem powodziowym. Jest to przyczyną oporu z wielu stron, gdyż powstają złożone analizy, w tym ekonomiczne, z których wynika, że niektóre tereny należy zalać, ponieważ przyniesie to znacznie mniejsze straty niż zniszczenie innych obszarów. Krokiem kolejnym musi więc być modyfikacja na dużą skalę planów zagospodarowania przestrzennego.

Jak podsumował Witold Sumisławski, stabilna gospodarka wodna musi się opierać na czterech filarach: strategii, reformie, integracji i jakości zarządzania. Gospodarka wodna przenika całą działalność gospodarczą państwa i może stać się dźwignią wzrostu gospodarczego kraju. Uważa, że branża wod-kan wytycza standardy jakości zarządzania i jest wzorem do naśladowania w obszarze całej gospodarki wodnej.

VI Kongres Wodociągowców Polskich – Wodna Racja Stanu