W 2005 r. rozpoczęliśmy prace związane z wprowadzeniem opłat za wodę deszczową. Wtedy rozpoczęliśmy pracę inżynierską. Zastanawialiśmy się, co zrobić, aby Stare Miasto nie było podtapiane przy każdym nawalnym deszczu. Musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, co zrobić z kanalizacją ogólnospławną? Wtedy właśnie wrócił pomysł budowy kolektora górnej strefy. To koncepcja, która po raz pierwszy pojawiła się w latach 60. Koszt inwestycji oszacowany został na poziomie 500 mln zł. Okazał się on jednak nierealny w przypadku Poznania – mówił podczas I Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi Roztopowymi” Włodzimierz Dudlik, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, Aquanet S.A.

Dlatego konieczna stała się realizacja innych zadań, których celem z jednej strony była eliminacja dopływu ścieków ze zlewni sanitarnych, włączonych do zlewni ogólnospławnej, rozdział kanalizacji oraz budowa kanalizacji deszczowej w obrębie tej zlewni. Z drugiej natomiast strony umożliwienie retencjonowania ścieków deszczowych i ogólnospławnych oraz renowacje sieci celem zwiększenia ich przepustowości – szczególnie w obrębie Starego Miasta.

W zakresie realizacji tych celów w Poznaniu przeprowadzono modernizację kolektora w ul. Północnej, modernizację przelewów na kanalizacji ogólnospławnej, rozbudowę kolektora Prawobrzeżnego wraz z przepompownią „Hetmańska”, budowę kolektora DN2200 w ciągu Al. Niepodległości, modernizację systemu kanalizacyjnego w obrębie Śródki i Zagórza oraz budowę kolektora Sucholeskiego.

W Zakopanem odbyła się dyskusja nt. podobnych i innych rozwiązań w zakresie zagospodarowania wód deszczowych. Panel dyskusyjny pt. „Modele zarządzania systemami odwodnieniowymi na przykładzie wybranych miast” moderował Piotr Ziętara, wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Panelistami byli: Włodzimierz Dudlik, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, reprezentujący Aquanet S.A.; Ryszard Langer, prezes zarządu, dyrektor naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie; Zdzisław Olejczyk, prezes zarządu, dyrektor naczelny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu oraz dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes zarządu Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o., reprezentujący Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”.

Wkrótce więcej szczegółów i podsumowanie tej oraz innych dyskusji wraz z pełną relacją, galerią foto i wideo z wydarzenia.

Więcej